Høstsesongen er en travel periode på bibliotekene. Barne- og ungdomsformidlere sørger for en rekke aktiviteter og opplegg som bidrar til å skape leseglede hos de minste og ungdommen i Indre Østfold.
I løpet av høsten har innbyggertorgene og bibliotekene (IB) blant annet arrangert
- sommerlesfest med diplomutdeling
- lesemagi
- språklek gjennom Den kulturelle bæremeisen
- tøyveskebibliotek
- førsteklassebesøk
- åttendeklassebesøk
Sommerles er en årlig lesekampanje hvor barn og unge registrerer antall leste sider og etter hvert får premier når de samler nok poeng. I år fikk alle som nådde level 70 utdelt diplom av ordfører Saxe Frøshaug.
Du kan lese mer om sommerles i denne artikkelen: Leseglede og heder: Barna som nådde level 70 i Sommerles fikk diplom av ordfører Saxe Frøshaug
- Det var et ganske rørende øyeblikk for tre barne- og ungdomsbibliotekarer når godt over 230 store og små var samlet inne på Askim IB og applauderte så rådhustaket løftet seg – og alt fordi barna i kommunen hadde lest så masse i ferien, sier Camilla Thøgersen, som er barne- og ungdomsbibliotekar ved Askim IB.
Også tøyveskebibliotek har vist seg å være et suksesskonsept.
- Tolv av kommunens barnehager har fått sitt eget lille bibliotek av oss, i form av tøyvesker med bøker som foreldrene kan låne og levere i barnehagen. Dette er perfekt for å få påfyll av bøker og koselige lesestunder i en hektisk hverdag, sier Camilla.
I løpet av høsten har 290 tøyvesker blitt utlånt til barnehagene og hele 870 bøker er i omløp.
Skaper leselyst og fellesskap
I tillegg til kampanjer og konkurranser er besøk på og av biblioteket populært blant barn og unge. Hver høst er førsteklassene på besøk på bibliotekene, gjennom Den kulturelle skolesekken. I år har 27 førsteklasser – 540 førsteklassinger – vært på besøk på sitt nærmeste bibliotek, hvor de har fått sitt eget lånekort.
160 barnehagebarn har i høst fått være med på både Lesemagi og Språklek gjennom regelmessige besøk og lesestunder med barne- og ungdomsbibliotekarene Madelen Ramsøy og Irene Walseth.
Ungdommene leser også, og kommunens åttendeklassinger ble i høst invitert til bibliotekene. Her har 15 åttendeklasser benyttet seg av tilbudet og fått tips til god, ny ungdomslitteratur av Camilla.
- Vi har kost oss med besøk og har hatt massevis av hyggelige lesestunder. Til sammen har vi denne høsten delt leseglede og bøker med 1840 barn og ungdom! Det synes vi er skikkelig stas, sier Camilla, sammen med Madelen og Irene.
Camilla Thøgersen, barne- og ungdomsbibliotekar på Askim innbyggertorg og bibliotek.