Åpen barnehage i Mysen

Åpen barnehage i Mysen skal være et fleksibelt, sosialt og pedagogisk tilbud hvor barn kan leke og samspille, og hvor foreldre kan bygge nettverk samt dele erfaringer. 

Tilbudet blir et supplement til ordinær barnehage, og skal bidra til å redusere sosiale forskjeller, støtte opp om integrering og forebygge ensomhet blant foreldre som for eksempel er i fødselspermisjon, venter på barnehageplass eller ikke ønsker ordinær barnehageplass. Åpen barnehage er en viktig rekrutteringsarena til ordinær barnehage.

Etableringen av Åpen barnehage i Mysen vil dekke et etterlengtet behov i én av kommunens to byer. Det er allerede etablert Åpen barnehage i Askim. Oppstart er planlagt i begynnelsen av 2026.

Arbeidet med å tilpasse bygget er i gang og de ansatte er klare. Inventar vil hovedsakelig bestå av gjenbrukte møbler fra andre steder i kommunen.

Praktisk informasjon

Tilbudet vil være åpent to dager i uka. Foresatte med barn i barnehagealder kan benytte seg av tilbudet. Tilbudet vil videreutvikles i 2026, blant annet i samarbeid med helsestasjonen, Migrasjonssenteret og bibliotekene.